Türkiye’nin En Ünlü Gezi Noktaları ve Konaklama Seçenekleri

Türkiye’de gezginlerin en fazla tercih ettiği, ziyaret etmekten zevk aldığı, yerli ve yabancı misafirler tarafından en fazla ilgi gören ve beğenilen mekanların sayısı oldukça fazla. Geçmişten bugüne birçok imparatorluğa ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye, tarihin her aşamasında farklılaşan kültürlerin izlerini taşıyor. Buna bağlı olarak da Türkiye’de sembolikleşen ve Türkiye’nin tanıtımında ünlü bir mekan olarak rol oynayan noktaların sayısı da bir hayli fazla. Türkiye’nin en ünlü gezi noktaları nelerdir? Yanıtlar burada:

Türkiye’nin Sembolikleşen En Ünlü Gezi Noktaları ve Konaklama Seçenekleri

  • Kapadokya Bölgesi (Ürgüp-Göreme-Avanos): Hem yeni evlenen çiftlerin, hem çocuklu ailelerin hem de genç maceraperestlerin uğramayı çok sevdiği; sıcak hava balonları, mükemmel kırmızı şarapları ve tabii ki dünya üzerinde sadece iki yerde oluşan doğa harikası peri bacalarıyla ünlü bu bölgede, oldukça farklı bütçelere hitap edebilen oteller mevcut. Dilerseniz Ürgüp taşından taş konaklarda, dilerseniz de peri bacalarının içine oyulan mağara odalarda kalabilirsiniz. Bu bölgedeki otellerin tamamı kaliteli hizmet vermesiyle biliniyor.
  • Pamukkale Travertenleri (Denizli): UNESCO Dünya Mirası olarak tescillenen, dünya üzerindeki nadir doğa harikalarından biri olan Pamukkale Travertenleri Türkiye’yi temsil eden sembolik bölgelerin başında geliyor. Farklı özelliklerde minerallerin çökelmesi sonucu oluşan benzersiz havuzlar misafirleri bekliyor. Denizli’nin bu bölgedeki otelleri de misafirlerden oldukça yüksek puan almış olup, kusursuz hizmet sunmaktadırlar.
  • Cennet ve Cehennem Obrukları (Silifke-Mersin): Yer altı sularının belli bir bölgeyi aşındırması sonucu oluşan, diğer mağaralara kıyasla çok daha büyük ve derin olduğu için dikkat çeken bu doğa harikası şekiller, Silifke yakınlarında bulunur. Kara yolu ile ulaşım vardır.
  • Çırağan Sarayı (İstanbul): İstanbul’da Boğaza nazır bir şekilde konumlanan Çırağan Sarayı, Osmanlı’nın son dönemlerinin benzersiz bir eseridir. İçinin oldukça lüks tasarımı ve sunduğu hizmetin üst düzey olmasıyla, Boğazın incisi olarak bilinir. Restoran ve kafe bölümü halka açıktır. İstanbul’da Ortaköy sahil yolundan ulaşım sağlanabilir.
  • İztuzu Plajı-Dalyan (Muğla): Tabiatın mükemmel bir eseri olan İztuzu Plajı, ince kum tanelerinden meydana gelen bir kıyı oku olma özelliğini taşır. Açıklardaki dalgaların taşıdığı kumlardan oluşan bu harika yapının önü deniz kaplumbağalarının mavi denizine, arkası ise Dalyan sazlıklarına çıkar. Ölmeden önce herkesin güneşi bir kez batırması gereken bir yerdir.
  • Assos-Behramkale (Ayvacık-Çanakkale): Eğer ölümsüzlüğün bir gün denizden geleceğine inanıyorsanız, doğru yerdesiniz. Behramkale açık hava müzesi, tapınak kalıntıları ve stratejik konumuyla ziyaretçilerini bekliyor.