Türkiye’de Tüplü Dalış Turizmi ve Konaklama

Son zamanlarda dünyanın birçok noktasında popülerliği artan ve gitgide daha fazla insan tarafından yapılan bir su sporu olma özelliği taşıyan tüplü dalış, Türkiye’de de birçok noktada yapılmakta. Türkiye sularının, özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarının temizliği, berraklığı ve sığ olması tüplü dalışa ilk defa başlayacaklar için çok büyük bir avantaj sağlamakta. İleri düzey dalgıçlar arasında da Türkiye denizlerinin su altı çeşitliliği ve ilginç su altı müzeleri oldukça ilgi görüyor. Türkiye’de uluslararası standartlarda hizmet sunan ve uluslararası dalış sertifikalarını vermeye yetkili birçok dalış okulu aktif olarak çalışmakta. Bu sebeple, dünyanın birçok noktasından gelen yabancı turistler için Türkiye suları bulunmaz bir cennet. Özellikle Avrupa’nın başka noktalarına göre fiyatların daha uygun olması ve verilen hizmetin en üst noktada olması, turistler için Türkiye’nin tüplü dalış turizmi açısından tercih edilmesine yol açıyor. Peki, tüplü dalış için Türkiye’nin en iyi noktaları nerelerdir? Burada bulunan konaklama imkanları nelerdir? Tüplü dalış tatili nasıl planlanır?

Türkiye’de Tüplü Dalış Noktaları ve Konaklama İmkanları

Türkiye’de tüplü dalış denince akla gelen en iyi noktalar şu şekilde:

  • Fethiye (Muğla): Tüplü dalışa ilk defa başlayan turistler için tanıtım dalışları ve ilk aşama eğitimleri, uluslararası tanınırlığı olan sertifika programları ile sunan Fethiye’deki dalış okulları, Fethiye’de Tur Tekneleri Limanı’nda bulunabilir. Fethiye’de özellikle Ölüdeniz ve Çalış bölgelerinde 5 yıldızlı olarak birçok otel hizmet vermektedir. Bu oteller temizlik ve güvenilir hizmet verme açısından oldukça başarılı olup, misafirlerden tam puan almışlardır.
  • Kaş (Antalya): Sualtı zenginliği ve sularının berraklığı ile ünlenen Kaş bölgesinde, liman neredeyse dalış tekneleri ile doludur. Misafirler bütçelerine uygun dalış okulunu bizzat gidip konuşarak veya önceden internet üzerinden rezervasyon yapma yöntemiyle de bulabilirler. Kaş’ın coğrafi yapısı sebebiyle, buradaki oteller daha çok butik işletmelerdir. Fakat 5 yıldızlı konaklama imkanları bulmak da mümkündür. Eğer Kaş’a dalış yapmak için gidiyorsanız, yarım pansiyon bir konaklama seçeneğini tercih etmeniz daha uygun olabilir.
  • Side (Antalya): İleri seviye dalgıçlar ve su altından kopamayanlar için inşa edilmiş, aynı zamanda yapay resif özelliği göstererek su altı çeşitliliğini de arttıran Side Su Altı müzesi, sadece dalış yaparak görebileceğiniz bir müze. Side’deki oteller oldukça konforlu ve aile dostu olmakla biliniyor. Çoğunlukla paket programlar sunan yüksek puanlı bu oteller, bütçe dostu olma özelliğini gösteriyor.