Türkiye’nin Arkeolojik Mirasını Öğrenmek için Nereleri Gezmeliyim?

Tarihi kökenleri sebebiyle Türkiye birçok medeniyete ev sahipliği yapmış durumda. Arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılan tarihi yapılar ise dünyanın birçok noktasından gelen turistlerin son derece ilgisini çekiyor. Öyle ki Van Gölü’nün içinde bulunan Urartu Medeniyeti’nden tutun da Urartu Medeniyeti, Hititlere kadar birçok tarihi yerleşim Türkiye sınırları içinde bulunuyor. Peki dünyanın tarihi mirasını oluşturan bu yapılar Türkiye’nin neresinde? Nasıl gidilir ve nerelerde kalınır?

  • Truva Şehri ve Kalıntıları (Çanakkale): Hikayesi uluslar arası filmlere bile konu olan efsanevi Truva şehrinin gerçek olduğunu ve Türkiye toprakları içinde yer aldığını, yabancı turistlerin maalesef çok azı biliyor. Eğer siz de henüz görmediyseniz, yıllar önce yaşanmış bu savaşın izlerini Truva şehrinde sürebilir, Truva atını görebilirsiniz. Çanakkale’de misafirler tarafından en fazla tercih edilen konaklama seçenekleri arasında ise Büyük Truva Oteli, Kervansaray Çanakkale Otel ve Hotel Limani bulunuyor.
  • Nemrut Dağı ve Nemrut Heykelleri (Adıyaman): Güneydoğu Anadolu’nun neredeyse en ihtişamlı tarihi kalıntıları olan Nemrut heykellerini görmeyenler, büyük bir tarihi kaçırıyorlar denebilir. Nemrut Dağı’nın sırlarını ve Kral 1. Antiochos’un yasalarını öğrenmek isterseniz, bu bölgeye mutlaka uğramalısınız. Otel Kommagene ve Nemrut Hotel, bu heykelleri görmek isteyenler için erişilebilir noktalarda bulunan en konforlu konaklama seçenekleri arasında.
  • Noel Baba Kilisesi ve Demre (Antalya): Noel Baba’nın aslında Türkiye topraklarından çıkan, ihtiyacı olan çocuklara yeni yıl ile beraber hediyeler vererek onları sevindirmekten hoşlanan, yörenin küçük bir rahibi olduğunu biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayır ise St. Nikola Kilisesi’ni ve Demre’yi görmeniz şart. Antalya ili içerisinde bulunan Demre, Kaş’ın hemen yanı başında. Kaş’ta konforlu bir konaklama tercih edebileceğiniz gibi, bizzat Demre’de de doğanın içinde ve temiz hava ile dolu ufak butik otelleri de tercih edebilirsiniz. Misafirler tarafından Demre’de en fazla tercih edilen oteller arasında Likya Yolu Palas Hotel, Simena Pansiyon ve Cennet Pansiyon bulunmakta.
  • Efes Harabeleri ve Açık Hava Müzesi (İzmir): Bütün dünyanın tanıdığı, hatta UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başarabilen Efes Harabeleri, İzmir’in Selçuk İlçesi’nde bulunuyor. Hem Roma Medeniyeti’nin hem de eski Yunan tarihinin izlerini taşıyan Efes harabeleri, açık hava müzesi olma özelliğini taşıyor. Özellikle bölgeye yakınlığıyla bilinen Hotel Kalehan ve Yedibilgeler Şarap Evi misafirlerin en çok tercih ettiği konaklama seçenekleri arasında.