Türkiye’de Kayak Tatili ve Konaklama Alternatifleri

Türkiye’de kış aylarında, özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği sömestre döneminde, kayak merkezleri ve kayak noktaları oldukça ilgi görmektedir. Eğitim öğretim döneminin kısa bir ara verdiği bu zaman zarfında, karın yağmasıyla beraber çocuklar genellikle karda oynamak ve enerjilerini bu şekilde atmak isterler. Çocukların ve gençlerin kış tatili ihtiyacını karşılayabilmek için, aile bütçesine uygun kayak merkezleri ve kar pistleri Türkiye’de mevcuttur. Türkiye’nin jeolojik yapısı sebebiyle yükselti birçok bölgede fazladır. Bu durum hemen hemen her bölgede kayak merkezleri ile halka açık kayak noktaları olmasını elverişli kılar. İşte kış aylarının vazgeçilmezi kayak tatilleri ile konaklama alternatiflerinin sunulduğu kısa liste:

  • Uludağ Kayak Merkezi (Bursa): Türkiye’de kayak tatili denince akla gelen neredeyse ilk isim Uludağ. İstanbul’a, İzmir’e ve görece Ankara’ya yakın olması, yıllardır kayak turizmini yürüten başarılı ekiplerin burada konaklama hizmeti sunuyor olması, Uludağ’ı tercih edilir hale getiriyor. 2545 metrelik Uludağ Zirvesi ve yaklaşık 12 hektarlık kayak alanıyla, Uludağ kayak tutkunlarının ilk adresi olma özelliğini sürdürüyor. Bölgedeki Kar Otel Bursa, Le Chalet Yazıcı Otel, Beceren Otel Uludağ ve Ak Hotel Uludağ, konforu profesyonellikle birleştirebilen, 10 üzerinden 10 puan alabilen konaklama seçenekleri arasında.
  • Kartepe Kayak Merkezi (İzmit): İstanbul’a araba ile yaklaşık bir buçuk saatlik bir mesafede bulunması sebebiyle, İstanbul’da yaşayan aileler ve gençler tarafından sıklıkla tercih edilen Kartepe, misafirlerine kayak dersleri ve kayak ekipmanı kiralama gibi hizmetler sunuyor. Hafta sonu kaçamağı yerine uzun süreli kalmak isterseniz de, Sessiz Ev Çiftlik Hotel, Yaylı Apart Hotel, Kocaeli Üniversitesi Kartepe Park Oteli gibi yüksek puanlı seçenekler mevcut.
  • Kartalkaya Kayak Merkezi (Bolu): Kayak turizminin en uğrak noktalarından biri olan Kartalkaya’da, hiç düşmeyen kar kalınlıkları misafirleri her an kayak pistlerine çağırıyor. Kartal Otel Kartalkaya, Grand Baysal Otel, Grand Kartal Otel ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen, 10 üzerinden 10 puan alabilen konaklama seçenekleri arasında.
  • Sarıkamış Kayak Merkezi (Kars): Büyük şehirlerin kargaşasını ve kalabalığını, kayak tatiline de taşımak istemeyenlerin yeni rotası Sarıkamış. Üstelik son zamanlarda çok popüler olan Kars treni ile gençlerin daha çok tercih etmeye başladığı Sarıkamış Kayak merkezi, eşsiz kar manzaraları ve tarihi geçmişi ile alternatif kayak noktaları arasında. Sarıkamış Habitat Otel ve Snowflake Dağ Oteli en yüksek puan alan tesisler.