Türkiye’de Gelişen Yayla Turizmi ve Konaklama İmkanları

Türkiye’de yaz aylarını takiben sıcaklıkların artmasıyla beraber birçok aile denize ve kumsallara koşmak yerine, yolunu Karadeniz’e ve Akdeniz’in Toros Dağları’na çeviriyor. Özellikle doğanın içinde, doğal üretimin yapıldığı, şehirden kaçan insanların oksijene doyduğu ve bu yüzden en az bir hafta konaklamak istediği yaylalar, son zamanlarda özellikle 18-29 yaş aralığındaki yabancı turistlerin de oldukça fazla ilgisini çekiyor. Dünya üzerinde uygulanan ekolojik politikalarının ve iklim değişikliğinin gözle görülen etkilerinden dolayı, özellikle Avrupalı gençler arasında doğayı anlama, doğayı dinleme, permakültür ile ilgilenme, yaylalarda uzun yürüyüşler yapma ve doğal hayata tekrar entegre olma gibi istekler çok yaygın. İç turizmde de, Karadeniz veya Akdeniz Toros Dağları bölgelerinden olan büyük şehir çalışanlarının, yaz aylarında memleketlerine döndüğü çok sık gözlemlenen bir gerçek. Peki Türkiye’nin en ünlü, en beğenilen ve yayla turizmi denince akla ilk gelen yaylaları nerededir? Yaylalara nasıl gidilir? Yaylaya çıkıldığı zaman insanlar nerede konaklıyor?

Türkiye’de Gittikçe Gelişen Yayla Turizmi ve Konaklama Seçenekleri

Türkiye’nin en ünlü yaylaları Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde bulunur. Temiz havası, muhteşem doğası ve zengin bitki örtüsü sebebiyle, yaylaya çıkmak veya yaylalarda zaman geçirmek, şehirde çalışan insanlarda olumlu bir etki yaratır. Türkiye’nin en ünlü yaylaları şu şekilde derlenmiştir:

  • Anzer Yaylası (Rize): Rize’nin İkizdere ilçesinin güneyinde yer alan Anzer Yaylası, insanı iyileştiren şifalı bitkileri ve bu şifalı bitkilerin polenlerinden bal arıları tarafından üretilen balı ile meşhurdur. 3000 metrelik rakımda bulunan Anzer yaylasında sizi kimse rahatsız edemez. Bölgenin doğal yapısına uygun olarak tasarlanmış kütük evlerde kalmanız en doğrusu olur. Amlakit, Kavron, Pokut, Samistal, Palovit, Avusor ve Ambarlı yaylaları da bu bölgeye yakındır.
  • Kaçkar Yaylaları (Yusufeli-Artvin): Geniş ve yeşil çayırlar ile sık ormanların sizi kucaklayacağı Kaçkar Yaylaları, şehrin gürültüsünü ve trafiğini arkada bırakmak isteyen insanlar için birebirdir. Kaçkar Yaylaları 3200 metrelik rakımda bulunduğundan bazen bulutları bile aşağıdan izleyebilirsiniz. Bölgenin doğal bitki örtüsüne ve iklimine uygun olarak yapılmış, küçük pansiyonlarda, aile işletmelerinde veya kütük evlerde kalmanız en uygunu olur. Böylelikle yöresel kültürü daha yakından tanıyabilirsiniz. Kaçkarlara gelmişken, Kafkasör, Borçka, Şavşat ve Taşköprü yaylalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen diğer yaylaları:

  • Buzluk Yaylası-Sinop
  • Dereli Bektaş Yaylası- Giresun
  • Zigana Yaylası- Gümüşhane
  • Hızır Yaylası- Gaziantep
  • Kiraz Yaylası- Manisa
  • İbradi Yaylası- Antalya