Türkiye’de Gelişen Bisiklet Turizmi ve Konaklama Seçenekleri

Türkiye’de bisiklet turizmi gün geçtikçe farklı kesimler tarafından da desteklenmeye başladı. Şehir içi bisiklet yollarının artması ve yerel sivil toplum örgütlerinin dağ yamacı, vadi, ova, körfez gibi yeryüzü şekillerini de kapsayacak şekilde kendi bisiklet rotalarını oluşturması, bisiklet sevdalıları için yeni bir tatil anlayışı yarattı. Türkiye’nin güneş dolu Akdeniz kıyıları akla gelen ilk bisiklet rotaları içinde olsa da, iç kesimlerde de bisiklet rotası izlemek mümkün. İşte bisikletinizle çıkabileceğiniz keyifli rotalar ve yol üzerinde bulabileceğiniz konaklama seçenekleri:

  • Düzce- Yedigöller- Bolu Bisiklet Rotası: İstanbul’dan pek de uzaklaşmadan, yeşilin her tonunu bulabileceğiniz, diğer bisiklet rotalarına göre daha düzgün bir sürüş keyfi veren bu rota yaklaşık olarak 78 km sürüyor. Düzce’nin Yığılca İlçesi’nde başlayan rota, Saklıkent Şelalesi, Sarıkaya ve Gökçekaya Mağaraları, Bolu Mengen ve Yedigöller Milli Parkı’nda son buluyor. İsterseniz Mengen’de konaklayıp, güzel yemeklerinden tadabilirsiniz. Mengen Cennet Vadi, Nesilce Tatil Köyü ve Hindiba Doğa Evi misafirlerden yüksek puan alan, oldukça konforlu konaklama seçenekleri arasında.
  • Muğla-Dalyan-Fethiye Bisiklet Rotası: Aslında Likya Yolu’nu yürümek yerine, muhteşem manzaraları bisiklet üzerinde izlemek isteyenler için ideal bir rota olduğu söylenebilir. Elmalı Yaylası’ndan başlayan rota, sizi bisiklet üzerinde sedir ağaçlarının arasında Kaş’a doğru götürüyor. Buradan da Saklıkent Kanyonu, Yeniköy Çukurbağ ve Çamlıbel tarafına devam eden rota Kumluca’da son buluyor. Saklıkent ve Kumluca konaklamak için ideal noktalar. Saklıkent’te Villa Tlos Kumluca’da ise Adrasan Şeker Bahçe Otel misafirler tarafından en çok beğenilen seçenekler arasında.
  • Gökova Körfezi Bisiklet Rotası: Kim Bodrum ile Datça arasını bisikletle gitmek istemez ki? İlkbahar aylarının terletmeyen sıcaklıklarında, bu rota üzerinde pedal çevirmek istiyorsanız sizin için ideal noktalar Halikarnassos ile Knidos arası olacaktır. Bu rota sayesinde Gökova Körfezi’nin sizlere sunduğu muhteşem manzaralar eşliğinde dilediğiniz gibi fotoğraf çektirebilirsiniz. Eğer yorulursanız, Datça Villa Asina’da veya Güvercinlik Koyu yakınlarındaki Akyalı Hotel’de kalabilirsiniz. Rotanız dahilinde yol üzerinde bulacağınız küçük pansiyon ve motellerin hepsi size doğa içinde eşsiz bir konaklama imkanı sağlayacak.
  • Şile Ağva Bisiklet Rotası: Karadeniz’in size sunduğu muhteşem manzaralar eşliğinde pedal çevirmek istiyorsanız, o zaman rotanızı Şile, İmrenli, Bozkoca ve Ağva üzerinden oluşturabilirsiniz. Eğer yorulursanız, Ağva Piazza Otel’de veya Ağva Greenline Otel’de kalabilirsiniz.