Türkiye’de Gelişen Trekking Turizmi ve Konaklama Alanları

Trekking, Türkçe diline İngilizce’den geçmiştir ve takip etmek, yer yön bulmaya çalışmak, uzun yürüyüşler yapmak anlamına gelir. Dünyanın birçok bölgesinde, özellikle doğa severler arasında popüler olan trekking, daha çok doğa yürüyüşleri, keşif yürüyüşleri ve uzun yayla yürüyüşleri olarak düşünülebilir. Bazı trekking rotaları sadece birkaç saat sürerken, bazı trekking rotaları ise günlerce hatta haftalarca sürebilir. Bu sebeple, trekking sporu ile uğraşan insanların gerekli ekipmanı yanlarında getirmeleri, dayanıklı bir vücuda sahip olmaları ve trekking rotasını iyi bilen bir lider eşliğinde yola çıkmaları gerekir. Bahar aylarının Türkiye’de yaşanmasıyla beraber, yurt dışından sadece trekking yapmak için bile Türkiye’ye yüzlerce ziyaretçi gelmektedir. Fethiye ile Antalya arasında zorlu bir parkura sahip olan Likya Yolu yabancı ziyaretçiler arasında en çok tercih edilen ve en popüler olan rotadır. Peki, Türkiye’nin en popüler trekking rotaları nelerdir? Trekking sırasında nerede kalınır? Konaklama nasıl ve nereden sağlanır?

Türkiye’nin En Ünlü Trekking Rotaları ve Konaklama Alternatifleri

  • Likya Yolu Trekking Rotası (Fethiye-Antalya arası): Likya Uygarlığı’nın bıraktığı izleri, muhteşem deniz manzaralarıyla birleştirerek takip etmek isterseniz, Likya Yolu sizin için en uygun rota. Mayıs ayından itibaren Likya Yolu’nda trekking yapan insanların sayısı arttığından, yol boyunca hiç yalnız hissetmezsiniz. Rotanız üzerindeki pansiyon ve moteller size güvenilir konaklama imkanları sunabilir. Eğer isterseniz, kendi çadırınızı çantanızda taşıyarak, dilediğiniz koy veya tepede kendi konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Köprülü Kanyon Trekking Rotası (Antalya): Antalya Manavgat sınırları içerisinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, trekking aktivitesine yeni başlayanlar için kolay bir parkur sunuyor. 14 km uzunluğunda ve oldukça geniş olan bu vadide trekking yaparken kendinizi güvende hissedecek, gür ormanlar ve sedir ağaçlarıyla dolu bu coğrafyanın tadını çıkaracaksınız. Eğer isterseniz Köprülü Kanyon içinde sunulan kamp alanlarından, yeme-içme alternatiflerinden yararlanabilir, yerel üreticiyi destekleyebilirsiniz.
  • Erikli Yaylası (Yalova): İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Erikli Yaylası, sizlere bin bir çeşit meyve ağaçlarıyla dolu bir parkur sunuyor. Kestane, ceviz, erik ve elma ağaçları yol boyunca size eşlik etmeyi bekliyor. Yalova-Çınarcık Mevkii’nde ve Teşvikiye Köyü yakınında bulunan Erikli Yaylası, uzun zamandır doğadan uzak kalan insanlara bulunmaz bir trekking fırsatı sunuyor. Dilerseniz bölgede bir gece kalarak, yerel otel ve pansiyon işletmecilerine destek olup, ertesi sabah organik kahvaltıların tadına varabilirsiniz.

Diğer Trekking Rotaları:

  • Soğuksu Milli Parkı
  • Gökçeada
  • Kaçkar Dağları
  • Aladağlar