Türkiye’nin Yıldızı Parlayan Sporu Rafting: Nerede Yapılır, Nasıl Gidilir?

Türkiye, coğrafi yapısı sebebiyle yükseltisi fazla olan bir ülkedir. Avrupa’daki ve Orta Doğu’daki ülkelere göre iddialı yüksekliklere ve zirvelere sahip olan Türkiye, bu potansiyeli hem kış aylarında kayak turizmini canlandırarak, hem de bahar aylarında karlar erimeye başladığında gürül gürül akan nehirlerinde rafting yaptırarak değerlendirmektedir. Yurt dışından gelip, özellikle Türkiye tatilini rafting yaparak geçirmek isteyen gençlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Rafting, daha çok 18-36 yaş arası gençler arasında popüler olan, adrenaline, hıza ve bilinmezliğe dayalı bir spordur. Tek başına değil, grup halinde ve bir lider eşliğinde yapılır. Güvenlik kaskı, güvenlik yeleği, kürek ve bunun gibi ekipmanların rafting okulları tarafından insanlara sağlanıyor olması, raftingi daha çok tercih edilir bir spor haline getirmiştir. Sırf rafting yapmak için bile Türkiye’nin belirli bölgelerine misafir olarak giden, rafting yaptıktan sonra da bu bölgelerdeki konaklama imkanlarını kullanarak bölge insanını ve kültürünü tanımaya çalışan adrenalin ve doğa tutkunu birçok insan vardır.

Türkiye’nin Artan Rafting Potansiyeli ve En Sevilen Rafting Noktaları

Türkiye’de karların yavaş yavaş erimeye başladığı ilk bahar ayları, rafting yapmak için en uygun mevsim olarak düşünülebilir. Türkiye’de rafting en fazla aşağıdaki noktalarda tercih edilmektedir:

  • Melen Nehri (Düzce): İstanbul’a yakın olması sebebiyle, adrenalin tutkunu gençler tarafından haftasonu kaçamağı olarak tercih edilen Melen Çayı, raftingciler arasında oldukça popülerdir. Melen Çayı’nda aktif olarak çalışan rafting okullarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Görece kolay bir rafting parkuruna sahip olan Melen Çayı’nda konaklama, bizzat Melen Çayı yakınlarındaki kamp alanlarında gerçekleştirilebilir.
  • Dalaman Çayı (Muğla): Özellikle mayıs ve haziran aylarında bölgeye gelen tatilcilerin sayısında yaşanan ciddi artışla beraber, rafting yapan grupların sayısı da artmıştır. Dalaman’daki pansiyon ve motel tipi konaklama seçenekleri bu aylarda raftingciler için daha uygundur.
  • Fırtına Vadisi (Rize): Karadeniz’in en yüksek enerjiyle akıp, filmlere konu olmuş Fırtına Deresi, WWF tarafından korunması gereken bölgeler arasında bulunuyor. Eğer rafting enerjinizi nehrin asabiyetinden alıyorsanız, Fırtına’ya gidin.
  • Çoruh Nehri (Artvin): Karadeniz’e kadar gelmişken, yeşille mavinin, dağların eteklerine saygıyla çöken bulutların coğrafyasına gelmişken rafting yapmak isterseniz, Çoruh nehri sizleri bekliyor. Artvin’in kütük evlerinde kalarak, yerel ekonomiye katkıda bulunabilirsiniz.

Rafting için diğer popüler noktalar ise şu şekilde:

  • İkizdere Nehri (Rize)
  • Köprüçay (Antalya)
  • Bekili Deresi (Denizli)
  • Zamantı Irmağı (Kayseri)
  • Munzur Çayı (Tunceli)