Türkiye’nin Yemekleriyle Ünlü Bölgeleri ve Konaklama Seçenekleri

Dünyanın dört bir köşesinden; sıcak ve ılıman iklimi, her daim gökyüzünde olup kemikleri ısıtan güneşi, lüks ve konforlu otelleri ve arkeolojik mirası için her yıl milyonlarca turist Türkiye’yi ziyaret ediyor. Peki hem yurt içinden hem yurt dışından onlarca misafirin, Türkiye’yi ziyaret etme sebepleri arasında artık yemek kültürünün de olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye toprakları üzerinde, halen varlığını sürdüren birçok kültür mevcut. Farklı mevsimlerde ve değişik coğrafyalarda yetiştirilen ürünlerin farklılaşması, yöreden yöreye damak zevklerinin de değişik özellikler göstermesine sebep oluyor. Peki, sırf yemek kültürünü öğrenmek ve yöresel yemeklerini tatmak için gelinen şehirler nelerdir? Türkiye’nin hangi şehri dünya üzerinde yemekleriyle ün yapmış, turist sayısını arttırmıştır? Hangi kültürün hangi yöresel yemekleri mevcut? Bu bulunmaz yemekler için Türkiye’nin hangi bölgelerine gidip, nerede kalabiliriz?

Türkiye’nin Farklı Yemekleriyle Ünlü Şehirleri ve Bölgeleri

  • Antep Mutfağı (Gaziantep): Uluslar arası düzeyde yemeklerinin çeşitliliği ve mükemmelliği ile kendini kanıtlamış olan Gaziantep, UNESCO tarafından dünyadaki dokuz gastronomi şehrinden biri seçilmiştir. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında, sırf yemek yemek için bile Gaziantep’i ziyarete gelen birçok misafir vardır. Antep mutfağı ziyaretçilerine üç yüzün üzerinde ana yemek, tatlı ve içecek çeşidi sunar. Baharatlarının mevsime ve toplandığı yere göre değişmesi, uygulanan farklı pişirme seçenekleri, şehre sırf yemek yemek için gelen insanlara bulunmaz bir ziyafet sunar.Divan Gaziantep Hotel ve Gaziantep Anadolu Evleri, güvenilir ve kaliteli hizmet veren konaklama seçenekleri arasındadır.
  • Hatay Mutfağı (Hatay-İskenderun): Gaziantep’ten sonra, Türkiye’de en fazla yemek çeşitliliği sunan şehir Hatay’dır denebilir. Hatay’ı ziyaret eden misafirlerin en çok beğendiği yemekler arasında mütebbel, muhammara, fellah köftesi, humus ve İskenderun döneri olduğu söylenebilir. Hatay’daki konaklama seçenekleri arasında Çiçekli Konak, The Liwan Boutique Hotel ve Güngör Ottoman Palaca bulunmaktadır.
  • Ege Mutfağı (Ayvalık- Balıkesir): Eğer et yerine daha çok sebze ve taze otları tercih ediyorsanız, Ege mutfağı tam size göre. Güne Ege kahvaltısıyla başlayıp, öğlen taze Ege çorbalarından birini içebilirsiniz. Ege’nin özellikle zeytinyağlı yemekleri ve ot yemekleri meşhurdur. Size akşam yemeğinde sunulan kırk çeşit mezeyi gördüğünüzde sakın şaşırmayın. Deniz ürünleri bolca kullanılır. Ege mutfağının en güzel örnekleri Ayvalık’ta yenir. Beyaz Yalı Otel ve Nilüfer Butik Otel gibi son derece profesyonel hizmet veren tesisler, misafirlerini bekliyor.