Türkiye’nin Mavi Bayraklı Kumsalları ve Deniz Tatili için Konaklama Önerileri

Türkiye’de dört mevsim yüzünü gösteren güneş özellikle bahar ve yaz aylarında, Akdeniz’in masmavi berrak sularında ve en güzel kumsallarında Akdeniz’in en güzel kumsalları deniz tatili yapmak isteyenler için muazzam bir ortam yaratıyor. Özellikle Akdeniz ve Ege sahilerinde 1993 yılından beri uygulanmakta olan Mavi Bayrak uygulamasıyla, bu bölgelerde konaklayan misafirler denizin temizliğinden, plajların güvenilirliğinden, yakındaki marinaların çevreyle uyumlu bir şekilde yönetildiğinden emin oluyor. Mavi Bayraklı plajlar, her yıl diğer yerlere göre daha fazla misafir ağırlıyor ve konaklama seçeneklerini geliştiriyor. Mavi Bayraklı bir kumsal ile masmavi bir deniz tercih edecek olsaydınız, nereye gitmek isterdiniz? İşte sizin için derlenen kısa liste ve konaklama seçenekleri:

  • Antalya İli: Misafirlerin kullanımına sunulan Mavi Bayraklı kumsal sayısının 200 olduğu ve bu sayıyla Türkiye rekortmeni olan Antalya’nın, ziyaretçilerin değişen bütçelerine göre farklı konaklama seçenekleri sunduğu söylenebilir. Antalya Alanya’da Damlataş Halk Plajı, Keykubat Halk Plajı gibi halka açık seçeneklerin yanı sıra, Belek, Konyaaltı, Kemer gibi ilçeler de misafirlere birçok mavi bayraklı kumsal sunmaktadır. Antalya’nın en fazla tercih edilen plajı ise Lara plajıdır. Antalya’da bulunan otellerin neredeyse tamamı tam puan almış olup, sundukları kalite ve konfor ile fark yaratmışlardır.
  • Muğla İli: Antalya’dan sonra, Türkiye’de en fazla Mavi Bayraklı Kumsal ve masmavi deniz ikilisine sahip olan ilimizdir. Muğla’da toplamda 101 adet mavi bayraklı plaj bulunur. Bu plajlar Bodrum’da, Fethiye’de, Kaş’ta, Kalkan’da, Olimpos’ta, Marmaris’te, Sarıgerme’de, Göcek’te, Datça’da ve Milas’ta bulunabilir. Muğla’daki otellerin hemen hepsi yüksek puan almış olup, profesyonel hizmet vermektedirler.
  • Aydın İli: Özellikle Didim ve Kuşadası bölgeleri mavi ile yeşilin iç içe geçtiği noktalar olarak bilinmektedir. Sahilleri son derece güvenli, havası ise insanı gençleştiren niteliktedir. Didim’de Altınkum Halk Plajı ailelere çok uygun iken, Tavşanburnu Tabiat Parkı Halk Plajı ise doğa tutkunlarına eşsiz manzaralar sunar. Bölgenin tam puan alan otelleri arasında Büyük Anadolu Didim Resort ve Palm Wing Beach Resort bulunur. Kuşadası bölgesinin Davutlar noktasında ise Ephesia Hotel ve Flora Garden Ephesus Hotel misafirler için ayrıcalıklı konaklama seçenekleri sunar.

Mavi Bayraklı kumsallara ve masmavi denizlere sizi ulaştırabilecek diğer iller arasında İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Tekirdağ’ın yanı sıra Karadeniz’de Samsun ve Ordu da bulunur. Hatta Van’ın Tuşba ilçesi Ayanıs Halk Plajı da Mavi Bayraklı olma özelliğini taşır.