Kültürün, Uygarlıkların beşiği Anadolu!..

EFES ve SELÇUK
(Kuşadası'nın 20 km. kuzeyinde) Efes, Türkiye'deki antik şehirler içinde en iyi korunmuş olanıdır. Gezdiğiniz zaman uzun ve görkemli bir tarihin izlerini yaşayacaksınız.
  

EFES MÜZESİ
Türkiye'nin en önemli müzelerinden biridir. Efes'ten buluntuların sergilendiği müzede, antik kenti gezerken yerinde göremediğiniz birçok eseri göreceksiniz.
  
ARTEMİS TAPINAĞI
Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı Kuşadası-Selçuk karayolu üzerindedir. İonlar, ilk sunağı MÖ 700 yılında yapmaya başladılar, kent büyüdükçe daha büyük yapılan bu muhteşem sunak, MÖ 150 yılında 127 sütunlu olarak tamamlanmıştır, ancak günümüze tek bir sütun kalabilmiştir.
  
MERYEM ANA EVİ
(Efes'e 7 km.) Bülbül Dağı'nda yer alan Meryem Ana ören yerinde küçük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Burada İsa Peygamber'in annesi Meryem Ana'nın son yıllarını geçirdiğine inanılmaktadır. Burayı ziyaret eden Hristiyanlar Hacı olurlar. Burası, Müslümanlar için de kutsal sayılır ve ziyaret edilir, şifa aranır, adak adanır.
  
ŞİRİNCE
(Selçuk'a 9 km.) 6.yüzyıldan kalma bir Rum köyü. 1926 yılındaki mübadeleden sonra, burada yaşayan Rumlar, yerlerini Türkler'e bırakarak Yunanistan'a gitmişlerdir. Dağın yamacına kurulmuş muhteşem manzaralı köyden kendi üretimleri zeytinyağı ve şarap alabilirsiniz.
  
PAMUKKALE (HIERAPOLIS)
(Kuşadası'nın 300 km. doğusunda) Pamuk dağını andıran travertenler kalsiyum oksit içeren ırmağın sularıyla oluşmaktadır. Termal olarak yararlanılan suyun birçok hastalığa iyi geldiğine ve güzelleştirici etkisi olduğuna inanılıyor.Bugün kalıntılarını gördüğümüz Hierapolis antik kenti, birçok deprem geçiren bölgede Romalılar'ın kurduğu sonuncu kenttir.
  
APHRODISIAS
(Pamukkale'ye 100 km.) Türkiye'deki antik kentler içinde en iyi korunmuş olanlardan biridir.

 
İZMİR
(Kuşadası'nın 80 km. kuzeyinde) Ülkemizin 3. büyük kenti olan
İzmir, aynı zamanda en güzel kentlerindendir. Eski adı Smyrna olan İzmir'in gezilecek pek çok yeri ve zaferlerle dolu bir geçmişi vardır.
PRIENE
(Kuşadası'nın 45 km. güneyinde) Mykale Dağı eteğine kurulmuş olan kent eskiden 2 limanı olan bir deniz kentiydi. Bugün kalıntılarını gördüğümüz kent, MÖ 350'de kurulmuştur. Önce Iskender, daha sonra Bergama Krallığı ve Roma egemenliğinde kalmış, Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak önemini sürdürmüştür. Menderes Nehri'nin körfezi doldurması ve liman kenti olmaktan çıkması nedeniyle kent zenginliğini yitirmiş ve XII.yy'da terkedilmiştir.
 
MILET
(Kuşadası'nın 50 km. güneyinde) Bir başka liman kenti olan Milet'in MÖ 2000 yılına kadar uzanan bir tarihi vardır. 15.000 kişilik tiyatrosu bugün de görkemli bir yapı olarak gezilmektedir.
 
DIDIM
(Kuşadası'nın 50 km. güneyinde) Kahinler kenti olarak ünlenen Didim'deki Apollon Tapınağı iyi korunmuş yapıtlardan biridir.
Didim, Milet kentinin kutsal yeriydi.
 
GELİBOLU
Güzel şehir anlamına gelen Gallipolis'ten adını alan Gelibolu, Trakya'nın en önemli iskelesiydi. Hem Bizans hem de Osmanlı
dönemlerinde denizcilik açısından büyük önem taşıdı. Piri Reis buraya gömülmüştür. Namık Kemal'ın mezarı Süleyman Paşa Camii'nin bahçesindedir. Çanakkale Savaşı'nın anıları ve izleri ile dolu olan Gelibolu Milli Parkı, Türkiye'nin yakın tarihi için çok önemlidir. Kilometrelerce uzaktan görülebilen Zafer Anıtı, Hisarlık Burnu'nda bir tepe üzerindedir. Gelibolu yarımadası boyunca Türk Şehitleri ve yabancı askerlerin anısına yapılmış başka anıtlar ve Avustralya (Anzak), İngiliz ve Yeni Zelanda Şehitlikleri de bulunmaktadır.
 
TRUVA
MÖ 3000 yılında kurulmuş ve MS 500 yılına kadar 3500 yıl yıkılıp yeniden yapılarak hep aynı yerde varolmuştur.
 
BERGAMA
(Kuşadası'nın 180 km. güneyinde) Pergamon 150 yıl Helenistik dönemin en parlak kültür merkezlerinden biri olmayı sürdürdü.